Meraljiya Parestetika
Ağustos 7, 2014
Beyin Krizi
Ağustos 7, 2014
Meraljiya Parestetika
Ağustos 7, 2014
Beyin Krizi
Ağustos 7, 2014
Periferik Sinir Cerrahisi
El,kol,bacak gibi organlara gelen sinirler kaza sonrası yaralanabilmektedir.
Yaralanma sonucu sinirlerde kısmı kopmalar,ezilmeler veya tam kesiler oluşabilir.
Trafik kazaları,kesici ve delici aletlerle yaralanma sıklıkla görülen travmalardır.
El veya bacağa gelen sinirlerin kesilmeleri halinde sinirin uyardığı bölgede felç gelişir.Sinir kesilmelerinde ilk 8 saat çok önemlidir ve zamanında yapılan tamir sonrasında herhangi bir sakatlık kalmadan iyileşme sağlanabilir .Eğer cerahi müdahale geçikirse sinirin iyileşme şansı azalır.
Periferik sinir kesilerinde tani Elektromyografi (EMG) ile konulmaktadır.EMG sinir probleminin derecesini ve kasların durumu hakkında detaylı bilgiler verir ve sinir hasarının yerini lokalize edebilir.
Periferik sinir kesildiğinde sinir tamir edildiğinde kesinin üzerinde kalan sağlam kısım aşağıya,yani hasara uğrayan kısma doğru ilerler. Bu büyüme hızı yaklaşık olarak günde 1 milimetre kadardır. Bu yaklaşık olarak ayda 3 cm yılda 36 cm kadardır. Iyileşen sinir kasa ulaştığında kaslarda hareket tekrar baslar. Bu süreç bazen aylar sürer ve bu nedenle kaslarda atrofi denilen erime görülür.
Bu nedenle sinir kesilerinin tedavisinde iyileşmenin uzun bir sürede olacağı faktörünün bilinmesi çok önemlidir. Hastalara tedavi süresince sabırlı umutlarını kaybetmeden beklemesi ve bu bekleme sürecini pasif egzersiz yaparak ilgili eklemin hareketsizlikten donmasının engellemek için rehabilitasyon tedavisi önerilir.