Torasik Çıkış Sendromu
Ağustos 7, 2014
Karpal Tunel Sendromu
Ağustos 7, 2014
Torasik Çıkış Sendromu
Ağustos 7, 2014
Karpal Tunel Sendromu
Ağustos 7, 2014
Ulnar Sinir Tuzaklanması
Ulnar Oluk Sendromu (kubital tünel sendromu) Nedir?
Dirseğin iç tarafından geçen ulnar sinirin bu seviyede sıkışması sonucu dirsekte,ön kolda,elde ve/veya parmaklarda uyuşma karıncalanma,ağrı ve güçsüzlükle ortaya çıkan bir hastalıktır.
Ulnar Oluk Sendromu Sebepleri Nelerdir ?
Sinir, üzerinde kemiğin yer aldığı ve üzerinde çok ince bir koruyucu yumuşak tabaka olduğu için, basınç artışı sinirde sıkışmaya neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı masa başında uzun süre çalışanlarda, dirseğin iç kısmına sürekli baskı altında olanlarda veya klavyenin çok yakın olması nedeni ile uzun süre dirsek bükük vaziyette tutma alışkanlığı olanlarda sinir baskı altında kalabilir. Bu problemler uzun süre devam ederse uyuşukluk ve ağrı kalıcı olabilir. Bazen dirseğin iç tarafında sinirin geçtiği oluğun üzerini kaplayan bağ dokusu da kalınlaşıp siniri sıkıştırabilir.
Ulnar Oluk Sendromu Belirtileri Nelerdir ?
Hastalar genellikle ağrı, uyuşma ve/veya karıncalanma şikayetleri ile gelirler. Uyuşma ve karıncalanma çoğunlukla yüzük ve küçük parmaklarda olur. Şikayetler sinirin üzerindeki basınç artarsa şiddetlenir. Telefon tutma, kitap veya gazete okuma veya uykudaki gibi dirsek bir süre bükük pozisyonda kaldığı zaman şikayetler artar. Bazı hastalar ellerinde zayıflık, güçsüzlük, beceriksizlik hissederler ve ellerindeki cisimleri düşürdüklerini ifade ederler. Ulnar sinirin çok sıkışmış olduğu hastalarda parmaklarda hissizlik ve el içi kaslarda erimeler de olabilir.
Ulnar Oluk Sendromu Tanısı Nasıl Konur ?
Hastanın şikayetleri, doktorun yapacağı ayrıntılı muayene ile konulur. Kesin tanı sinir iletim hızları ölçümlerinin yapıldığı Elektromiyografi (EMG) ile yapılır .
Ulnar Oluk Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?
Muayene ve EMG ile ulnar sinirdeki sıkışıklığın çok ileri derecede olmadığı durumlarda, günlük kullanım sırasında dirseğin duruş ve konumuna dikkat edilmesi, dirseğin sert zemine temas ettirilmemesi, iç tarafına çeşitli yastıkçıklar kullanarak kemik çıkıntısının ve sinirin korumaya alınması ile şikayetler azaltılabilir. Ayrıca çeşitli fizik tedavi metodları ile sinirin rahatlatılması, gerginliğinin azaltılması, çevresinde oluşmuş ödem geçirilebilir.
Eğer şikayetler ileri dercede ise veya yukarıda bahsedilen yöntemler ile geçmiyorsa sinirin üzerindeki baskının ortadan kaldırılması cerrahi tedavi yapılabilir. Ulnar sinirin geçtiği oluğun üzerini kaplayan kalınlaşmış bağ dokusu açılarak sinir rahatlatılır. Ameliyat genellikle genel anestezi altında veya koltuk altından uyuşturularak yapılmaaktadır.Hasta hastanede bir gece kalmaktadır . Ameliyattan sonra genellikle dirsekte 10-15 gün kalan bir pansuman olur ama hastalar ellerini hemen kullanabilirler. 12-13 gün sonra dikişlerin alınmasının ardından birkaç hafta daha ağır kaldırma, zorlama ve ağır işleri yapmaması tavsiye edilir. Fizik tedavi gerekli olabilir. Uyuşma ve karıncalanmanın ameliyattan hemen sonraki sürede geçmesi beklenir. Eğer ameliyat öncesi kas güçsüzlüğü veya kas erimesi varsa elin kuvvetlenmesi için fizik tedavi gerekli olabilir.